| Brand | SJCAM |
|---|---|
| Manufacturer | SJCAM, SJCAM LimitedCo.,Ltd. Shenzhen Hongfeng Century Technology Co. Ltd.3/F, Building C, NO.2 ,Road 1, Shangxue Industrial Area,Bantian Street, Longgang District, Shenzhen, China |
| Model | SJ8_Air_Black |
| Model Name | SJCAM SJ8 Air Camera |
| Model Year | 2018 |
| Product Dimensions | 62.5 x 41 x 28.8 cm; 85 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | SJ8_Air_Black |
| Memory Storage Capacity | 12 GB |
| Flash Memory Installed Size | 128 GB |
| Flash memory type | SDXC, SDHC |
| Removable memory | MicroSD |
| Resolution | 1296p |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Special Features | Waterproof |
| Mounting Hardware | Package includes - 1 x Original SJCAM SJ8 Air Action Cam; 1 x Original Battery(in the camera);1 x Waterproof Housing; 1 x Quick Release Buckle; 1 x Handlebar Seat post Mount 1 x Curved Adhesive Mount; 1 x Flat Adhesive Mount; 2 x 3M Adhesive Tape; 1 x Universal 1/4″ Camera Tripod Mount 1 x Tripod Mount Adapter; 1 x Cleaning Cloth; 1 x Type-C Cable |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LCD |
| Standing screen display size | 2.33 Centimetres |
| Display Type | LCD |
| Image stabilization technology | Digital |
| Has Image Stabilisation | Yes |
| Optical zoom | 1 |
| Maximum resolution | 14 MP |
| Optical Sensor Resolution | 14.24 MP |
| Video Capture Resolution | 1296p |
| Power Source | Battery Powered |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Connector Type | Wi-Fi |
| Device interface - primary | Buttons |
| Lens type | Ultra-Wide Angle |
| Media type | Micro SD |
| Actual viewing angle | 160 arcmin |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Is there a timer? | Yes |
| External memory included | No |
| Manufacturer | SJCAM |
| Country of Origin | China |
| Imported By | SJCAM Limited Co.,Ltd. Shenzhen Hongfeng Century Technology Co. Ltd.3/F, Building C, NO.2 ,Road 1, Shangxue Industrial Area,Bantian Street, Longgang District, Shenzhen, China |
| Item Weight | 85 g |
SJCAM SJ8 Air 14 MP 1296P 30fps 5.84 cm (2.3") UHD Touch Screen Action Camera
Features-
- PhotoResolutions: 14M(4320×3240 4:3)12M (4032X3024 4:3)Chipset:Novatek NT96658 Sensor Resolution: 14.24 Mega Pixels Screen Size :2.3" LCD, Video Format :MP4 (H264)
- Wireless Connection&Remote Control- Download the SJCAM APP into your phone, then wireless control your action camera via the APP
- 160 Degree Super Wide Angle- 3 FOV settings allow to catch up 160 degree wide viewing, different from the common shooting angle of traditional cameras
- Country of Origin: China
Product description
Package includes - 1 x Original SJCAM SJ8 Air Action Cam; 1 x Original Battery(in the camera);1 x Waterproof Housing; 1 x Quick Release Buckle; 1 x Handlebar Seat post Mount 1 x Curved Adhesive Mount; 1 x Flat Adhesive Mount; 2 x 3M Adhesive Tape; 1 x Universal 1/4″ Camera Tripod Mount 1 x Tripod Mount Adapter; 1 x Cleaning Cloth; 1 x Type-C Cable.
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
SJCAM SJ8 Air 14 MP 1296P 30fps 5.84 cm (2.3") UHD Touch Screen Action Camera
SJCAM SJ8 Air 14 MP 1296P 30fps 5.84 cm (2.3") UHD Touch Screen Action Camera
Features-
- PhotoResolutions: 14M(4320×3240 4:3)12M (4032X3024 4:3)Chipset:Novatek NT96658 Sensor Resolution: 14.24 Mega Pixels Screen Size :2.3" LCD, Video Format :MP4 (H264)
- Wireless Connection&Remote Control- Download the SJCAM APP into your phone, then wireless control your action camera via the APP
- 160 Degree Super Wide Angle- 3 FOV settings allow to catch up 160 degree wide viewing, different from the common shooting angle of traditional cameras
- Country of Origin: China
Product description
Package includes - 1 x Original SJCAM SJ8 Air Action Cam; 1 x Original Battery(in the camera);1 x Waterproof Housing; 1 x Quick Release Buckle; 1 x Handlebar Seat post Mount 1 x Curved Adhesive Mount; 1 x Flat Adhesive Mount; 2 x 3M Adhesive Tape; 1 x Universal 1/4″ Camera Tripod Mount 1 x Tripod Mount Adapter; 1 x Cleaning Cloth; 1 x Type-C Cable.
Technical Details
Original: $41.65
-70%$41.65
$12.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- PhotoResolutions: 14M(4320×3240 4:3)12M (4032X3024 4:3)Chipset:Novatek NT96658 Sensor Resolution: 14.24 Mega Pixels Screen Size :2.3" LCD, Video Format :MP4 (H264)
- Wireless Connection&Remote Control- Download the SJCAM APP into your phone, then wireless control your action camera via the APP
- 160 Degree Super Wide Angle- 3 FOV settings allow to catch up 160 degree wide viewing, different from the common shooting angle of traditional cameras
- Country of Origin: China
Product description
Package includes - 1 x Original SJCAM SJ8 Air Action Cam; 1 x Original Battery(in the camera);1 x Waterproof Housing; 1 x Quick Release Buckle; 1 x Handlebar Seat post Mount 1 x Curved Adhesive Mount; 1 x Flat Adhesive Mount; 2 x 3M Adhesive Tape; 1 x Universal 1/4″ Camera Tripod Mount 1 x Tripod Mount Adapter; 1 x Cleaning Cloth; 1 x Type-C Cable.
Technical Details