| Brand | SJCAM |
|---|---|
| Manufacturer | SJCAM, SJCAM LimitedCo.,Ltd. Shenzhen Hongfeng Century Technology Co. Ltd.3/F, Building C, NO.2 ,Road 1, Shangxue Industrial Area,Bantian Street, Longgang District, Shenzhen, China |
| Model | SJCAM SJ8 Dual Screen Camera |
| Model Name | SJCAM SJ8 Dual Screen Camera |
| Product Dimensions | 6.3 x 4.1 x 2.9 cm; 80 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | SJCAM SJ8 Dual Screen Camera |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Flash memory type | Micro SD |
| Operating System | Windows7.8X/OS X R10.8 or newer |
| Resolution | 4k |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Special Features | Panoramic use of F1.6 aperture and 12 Million HD pixels, Super night vision |
| Mounting Hardware | 1 x Camera, 1 x SJ8 Mic, 1 x Waterproof Housing, 1 x Waterproof touch bottom case, 1 x Stand Base, 1 x Helmet base (arc), 1 x Helmet base (flat), 1 x Type-C cable, 2 x 3M Adhesive Tape, 1 x Cleaning Cloth, 1 x Quick Guide, 2 x SJCAM Sticker, 1 x Lens protective cover |
| Number of items | 1 |
| Standing screen display size | 2.33 Inches |
| Display Type | LCD |
| Image stabilization technology | Digital |
| Has Image Stabilisation | Yes |
| Resolution | 3840 Pixels |
| Maximum resolution | 3840 Pixels |
| Minimum diaphragm opening | 1.6 f |
| Min Focal Length | 3.08 Millimeters |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Video Output | AV output |
| Power Source | Battery Powered |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Wireless Type | 2.4 GHz Radio Frequency |
| Connector Type | Wi-Fi |
| Form Factor | Compact |
| Lens type | Wide-Angle |
| Media type | MP4 |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Is there a timer? | No |
| Includes remote | No |
| Manufacturer | SJCAM |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 80 g |
SJCAM SJ8 Dual Screen 4K/30fps Sports Action Camera with Mic
Features-
- 2.33'' and 1.3'' Dual screen SJ8 action camera, presenting more amazing images to you.
- Using Novatek chip and professional image sensor Sony IMX335, the highest resolution supports 4K/30FPS.
- AI puts your subjects on priority Identifies subjects and adjusts automatically. With a30M waterproof case, you can enjoy a variety of underwater sports.
- 170° Wide-angle lens Capture everything with a strong sense of visual space.
- 2.4GHz WiFi module supports fast browsing and downloading videos on mobile phones.
- The SJ8 Dual Screen uses reversible type-C USB connector, which brings great convenience to users. It has Higher capacity 1200mAh Removable battery with low power dissipation.
- Package Include:- 1 x Camera, 1 x SJ8 Mic, 1 x Waterproof Housing, 1 x Waterproof touch bottom case, 1 x Stand Base, 1 x Helmet base (arc), 1 x Helmet base (flat), 1 x Type-C cable, 2 x 3M Adhesive Tape, 1 x Cleaning Cloth, 1 x Quick Guide, 2 x SJCAM Sticker, 1 x Lens protective cover
What is in the box?
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
SJCAM SJ8 Dual Screen 4K/30fps Sports Action Camera with Mic
SJCAM SJ8 Dual Screen 4K/30fps Sports Action Camera with Mic
Features-
- 2.33'' and 1.3'' Dual screen SJ8 action camera, presenting more amazing images to you.
- Using Novatek chip and professional image sensor Sony IMX335, the highest resolution supports 4K/30FPS.
- AI puts your subjects on priority Identifies subjects and adjusts automatically. With a30M waterproof case, you can enjoy a variety of underwater sports.
- 170° Wide-angle lens Capture everything with a strong sense of visual space.
- 2.4GHz WiFi module supports fast browsing and downloading videos on mobile phones.
- The SJ8 Dual Screen uses reversible type-C USB connector, which brings great convenience to users. It has Higher capacity 1200mAh Removable battery with low power dissipation.
- Package Include:- 1 x Camera, 1 x SJ8 Mic, 1 x Waterproof Housing, 1 x Waterproof touch bottom case, 1 x Stand Base, 1 x Helmet base (arc), 1 x Helmet base (flat), 1 x Type-C cable, 2 x 3M Adhesive Tape, 1 x Cleaning Cloth, 1 x Quick Guide, 2 x SJCAM Sticker, 1 x Lens protective cover
What is in the box?
Technical Details
Original: $83.32
-70%$83.32
$25.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- 2.33'' and 1.3'' Dual screen SJ8 action camera, presenting more amazing images to you.
- Using Novatek chip and professional image sensor Sony IMX335, the highest resolution supports 4K/30FPS.
- AI puts your subjects on priority Identifies subjects and adjusts automatically. With a30M waterproof case, you can enjoy a variety of underwater sports.
- 170° Wide-angle lens Capture everything with a strong sense of visual space.
- 2.4GHz WiFi module supports fast browsing and downloading videos on mobile phones.
- The SJ8 Dual Screen uses reversible type-C USB connector, which brings great convenience to users. It has Higher capacity 1200mAh Removable battery with low power dissipation.
- Package Include:- 1 x Camera, 1 x SJ8 Mic, 1 x Waterproof Housing, 1 x Waterproof touch bottom case, 1 x Stand Base, 1 x Helmet base (arc), 1 x Helmet base (flat), 1 x Type-C cable, 2 x 3M Adhesive Tape, 1 x Cleaning Cloth, 1 x Quick Guide, 2 x SJCAM Sticker, 1 x Lens protective cover