| Connectivity Technology | Wireless |
|---|---|
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Skullcandy EcoBuds True Wireless Earbuds,Charging Dock,Ear Gels (S, M, L),User Guide |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Calling |
| Recommended Uses For Product | Calling |
| Compatible Devices | Bluetooth-Enabled Devices |
| Theme | Sustainability: |
| Control Type | Media Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 40 Grams |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Net Quantity | 1 count |
| Style | Modern |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | in-ear |
| Battery Life | 8 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 6 Millimetres |
| Is Autographed | No |
| UPC | 810045687094 |
| Global Trade Identification Number | 00810045687094 |
| Manufacturer | Skullcandy Inc. Ampacs International Co Binh Duong Province Vietnam Binh Duong Vietnam -72000, Skullcandy Inc. Ampacs International Co Binh Duong Province Vietnam Binh Duong Vietnam -72000 |
| Model | S2EOW-Q764 |
| Product Dimensions | 10.2 x 6 x 3 cm; 40 g |
| Batteries | 3 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | S2EOW-Q764 |
| Special Features | Microphone Included |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Polymer |
| Cable feature | Without Cable |
| Form Factor | In ear, In Ear |
| Does it contain liquid? | No |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Manufacturer | Skullcandy Inc. Ampacs International Co Binh Duong Province Vietnam Binh Duong Vietnam -72000 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Weight | 40 g |
Skullcandy EcoBuds in-Ear Wireless Earbuds, 8 Hr Battery, Battery-Free Charging Case, Microphone, Works with iPhone Android and Bluetooth Devices - Glacier
Features-
- Sustainable True Wireless Earbuds - EcoBuds are designed and manufactured with 65% recycled plastics, and, like every Skullcandy product, packaging is 100% recyclable.
- Battery-Free - EcoBuds' battery-free charging dock highly reduces its total carbon footprint. Instead, charge directly from your phone using the integrated USB-C charging cable. A quick 10 minute charge gives you 2 hours of listening time.
- 8 Hours Total Battery - When fully charged, EcoBuds gives you all-day listening with a 8 hours of playtime in the earbuds.
- Preset EQ Modes - Enhance your listening experience by tuning your buds for any type of media content using EcoBuds' 3 preset EQ modes - Music, Bass Boost and Podcast.
- Buy with Confidence - 1 year warranty included.

HOURS AND H POWER
ECOBUDS

Green from the ground up.
From the outset, EcoBuds were designed to reduce our impact at every stage of the process without compromising the sound, the look or the fun. The result is a 50% reduction in EcoBuds’ carbon footprint with 65% recycled plastics and a 57% reduction in heavy metals* plus legendary Skullcandy sound and style. And, like every Skullcandy product, packaging is 100% recyclable.

Sustainable ear candy.
Music, Bass Boost and Podcast preset EQ modes let you perfectly tune your buds for any type of media. Plus, EcoBuds feature a secure, noise-isolating fit, a microphone in each earbud and drivers that have been selected and expertly tuned to deliver full, high-quality audio.
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Skullcandy EcoBuds in-Ear Wireless Earbuds, 8 Hr Battery, Battery-Free Charging Case, Microphone, Works with iPhone Android and Bluetooth Devices - Glacier
Skullcandy EcoBuds in-Ear Wireless Earbuds, 8 Hr Battery, Battery-Free Charging Case, Microphone, Works with iPhone Android and Bluetooth Devices - Glacier
Features-
- Sustainable True Wireless Earbuds - EcoBuds are designed and manufactured with 65% recycled plastics, and, like every Skullcandy product, packaging is 100% recyclable.
- Battery-Free - EcoBuds' battery-free charging dock highly reduces its total carbon footprint. Instead, charge directly from your phone using the integrated USB-C charging cable. A quick 10 minute charge gives you 2 hours of listening time.
- 8 Hours Total Battery - When fully charged, EcoBuds gives you all-day listening with a 8 hours of playtime in the earbuds.
- Preset EQ Modes - Enhance your listening experience by tuning your buds for any type of media content using EcoBuds' 3 preset EQ modes - Music, Bass Boost and Podcast.
- Buy with Confidence - 1 year warranty included.

HOURS AND H POWER
ECOBUDS

Green from the ground up.
From the outset, EcoBuds were designed to reduce our impact at every stage of the process without compromising the sound, the look or the fun. The result is a 50% reduction in EcoBuds’ carbon footprint with 65% recycled plastics and a 57% reduction in heavy metals* plus legendary Skullcandy sound and style. And, like every Skullcandy product, packaging is 100% recyclable.

Sustainable ear candy.
Music, Bass Boost and Podcast preset EQ modes let you perfectly tune your buds for any type of media. Plus, EcoBuds feature a secure, noise-isolating fit, a microphone in each earbud and drivers that have been selected and expertly tuned to deliver full, high-quality audio.
Technical Details
Original: $10.41
-70%$10.41
$3.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Sustainable True Wireless Earbuds - EcoBuds are designed and manufactured with 65% recycled plastics, and, like every Skullcandy product, packaging is 100% recyclable.
- Battery-Free - EcoBuds' battery-free charging dock highly reduces its total carbon footprint. Instead, charge directly from your phone using the integrated USB-C charging cable. A quick 10 minute charge gives you 2 hours of listening time.
- 8 Hours Total Battery - When fully charged, EcoBuds gives you all-day listening with a 8 hours of playtime in the earbuds.
- Preset EQ Modes - Enhance your listening experience by tuning your buds for any type of media content using EcoBuds' 3 preset EQ modes - Music, Bass Boost and Podcast.
- Buy with Confidence - 1 year warranty included.

HOURS AND H POWER
ECOBUDS

Green from the ground up.
From the outset, EcoBuds were designed to reduce our impact at every stage of the process without compromising the sound, the look or the fun. The result is a 50% reduction in EcoBuds’ carbon footprint with 65% recycled plastics and a 57% reduction in heavy metals* plus legendary Skullcandy sound and style. And, like every Skullcandy product, packaging is 100% recyclable.

Sustainable ear candy.
Music, Bass Boost and Podcast preset EQ modes let you perfectly tune your buds for any type of media. Plus, EcoBuds feature a secure, noise-isolating fit, a microphone in each earbud and drivers that have been selected and expertly tuned to deliver full, high-quality audio.
Technical Details