| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
|---|---|
| Model Name | Riff Wireless 2 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Wireless |
| Special Feature | Microphone Included |
| Included Components | USB-C Charging Cable, User Guide, Backup AUX Cable |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Charging Time | 10 Minutes |
| Recommended Uses For Product | Entertainment, Calling, Gaming, Outdoor, Recording, Exercising, Running, Audio Monitoring |
| Compatible Devices | Laptops, Mobile Phones, Tablets, PC, Smart TVs, All Bluetooth Devices, iOS, Andriod |
| Theme | Movie |
| Control Type | Volume Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 153 Grams |
| Net Quantity | 1 Count |
| Control Method | Voice |
| Number of Items | 1 |
| Battery Life | 34 Hours |
| Is Autographed | No |
| Is Electric | No |
| UPC | 810045686677 |
| Manufacturer | Skullcandy Inc.Grandsun Advanced Elect. ph Co.Inc Panoram Building 1 Santiago Malvar,Philippine-4217, Cresyn Hanoi Co Ltd Dong Tho Industrail Complex, Yen phong District, Bac Ninh, Vietnam-16000 |
| Model | S5PRW-P740 |
| Model Year | 2022 |
| Product Dimensions | 18.5 x 14 x 7.9 cm; 153 g |
| Batteries | 3 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | S5PRW-P740 |
| Hardware Platform | Laptop |
| Special Features | Microphone Included |
| Microphone format | Built-In |
| Voltage | 230 Volts |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium |
| Cable feature | Without Cable |
| Form Factor | Over Ear |
| Does it contain liquid? | No |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Manufacturer | Skullcandy Inc.Grandsun Advanced Elect. ph Co.Inc Panoram Building 1 Santiago Malvar,Philippine-4217 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Weight | 153 g |
Skullcandy Riff 2 On-Ear Wireless Headphones - Black
Features-
- Built-In Tile Finding Technology
- Multipoint Pairing; 34 Hours of Battery Life
- Rapid Charge: 10 Minutes = 4 Hours
- Call, Track and Volume Control
- Model: S5prw-P740
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Skullcandy Riff 2 On-Ear Wireless Headphones - Black
Skullcandy Riff 2 On-Ear Wireless Headphones - Black
Features-
- Built-In Tile Finding Technology
- Multipoint Pairing; 34 Hours of Battery Life
- Rapid Charge: 10 Minutes = 4 Hours
- Call, Track and Volume Control
- Model: S5prw-P740
Technical Details
Original: $22.90
-70%$22.90
$6.87Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Built-In Tile Finding Technology
- Multipoint Pairing; 34 Hours of Battery Life
- Rapid Charge: 10 Minutes = 4 Hours
- Call, Track and Volume Control
- Model: S5prw-P740




