| Frequency Response | 20000 Hz |
|---|---|
| Model Name | WF-C510 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Charging Case, Reference Guide, Silicon Rubber earbuds |
| Age Range (Description) | All |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Travel, Professional, Entertainment |
| Compatible Devices | iPhone, Laptops, Smartphone, Android |
| Control Type | Button Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 78.5 Grams |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Package Type | Plastic free package |
| Net Quantity | 1 Piece |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Controller Type | Button |
| Battery Life | 22 Hours |
| Bluetooth Range | 10 Metres |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Carrying Case Battery Average Life | 11 Hours |
| Carrying Case Battery Charging Time | 3 Hours |
| Carrying Case Color | Black |
| Audio Driver Size | 6 Millimetres |
| Earpiece Shape | Bud |
| Is Autographed | No |
| Number of USB 2 Ports | 1 |
| UPC | 027242930339 |
| Manufacturer | Sony, Sony Corporation, 1-7-1, Konan, Minato-ku, Tokyo, 108-0075, Japan |
| Model | WFC510/B5 |
| Product Dimensions | 9.91 x 5.38 x 7.87 cm; 78.5 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | WFC510/B5 |
| Special Features | Sweatproof, Lightweight, Multipoint Pairing, Fast Charging |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Cable feature | Without Cable |
| Maximum Operating Distance | 10 Metres |
| Form Factor | In ear, In Ear |
| Does it contain liquid? | No |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
| Manufacturer | Sony |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 78.5 g |
Disclaimer: This product is sold by Unboxify as an open-box item procured from Sony's Authorized E-Commerce Sellers. Unboxify directly is not an authorized dealer or partner of Sony India Pvt. Ltd.
All trademarks, brand names, logos, and product names referenced on this website are the property of Sony Group Corporation. The use of the “Sony” name, logos, and product images on this platform is strictly for descriptive and identification purposes only, to indicate compatibility or genuine origin of the products being offered. Such use does not imply any affiliation, authorization, sponsorship, or endorsement by Sony India Pvt. Ltd. or Sony Group Corporation.