Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 Men 43mm T1204071109101
Features-
- Dial Color: Green, Case Shape: Round, Dial Glass Material: Scratch Resistant Sapphire Crystal
- Band Color: Silver, Band Material: Stainless Steel
- Watch Movement Type: Swiss Automatic Powermatic 80, Watch Display Type: Analog
- Case Material: Stainless Steel, Stainless Steel Bezel
- Warranty type:Manufacturer; 2 Years International Warranty
Silver-tone stainless steel case and bracelet. Uni-directional rotating black ceramic bezel. Green gradient dial with luminous silver-tone hands and dot hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers. Date display above the 6 o'clock position. Scratch resistant sapphire crystal. Screw down crown. Transparent case back. Round case shape, case size: 43 mm, case thickness: 12.7 mm. Band width: 21 mm. Fold over clasp with a safety release. Water resistant at 300 meters / 1000 feet. Functions: date, hour, minute, second. Seastar Series. Dive watch style.
Specifications
| Band Colour | Silver |
|---|---|
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width | 21 Millimeters |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Brand | Tissot(ティソ) |
| Case Diameter | 43 Millimeters |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Thickness | 12.7 Millimeters |
| Clasp | Fold Over with Safety Release |
| Dial Colour | Green |
| Crystal Material | Sapphire Crystal |
| Display Type | Analog |
| Case Shape | Round |
| Item Weight | 140 g |
| Model Number | TISSOT T1204071109101 |
| Part Number | T1204071109101 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Movement | Swiss Automatic |
| Band size | Mens Standard |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 Men 43mm T1204071109101
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 Men 43mm T1204071109101
Features-
- Dial Color: Green, Case Shape: Round, Dial Glass Material: Scratch Resistant Sapphire Crystal
- Band Color: Silver, Band Material: Stainless Steel
- Watch Movement Type: Swiss Automatic Powermatic 80, Watch Display Type: Analog
- Case Material: Stainless Steel, Stainless Steel Bezel
- Warranty type:Manufacturer; 2 Years International Warranty
Silver-tone stainless steel case and bracelet. Uni-directional rotating black ceramic bezel. Green gradient dial with luminous silver-tone hands and dot hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers. Date display above the 6 o'clock position. Scratch resistant sapphire crystal. Screw down crown. Transparent case back. Round case shape, case size: 43 mm, case thickness: 12.7 mm. Band width: 21 mm. Fold over clasp with a safety release. Water resistant at 300 meters / 1000 feet. Functions: date, hour, minute, second. Seastar Series. Dive watch style.
Specifications
| Band Colour | Silver |
|---|---|
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width | 21 Millimeters |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Brand | Tissot(ティソ) |
| Case Diameter | 43 Millimeters |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Thickness | 12.7 Millimeters |
| Clasp | Fold Over with Safety Release |
| Dial Colour | Green |
| Crystal Material | Sapphire Crystal |
| Display Type | Analog |
| Case Shape | Round |
| Item Weight | 140 g |
| Model Number | TISSOT T1204071109101 |
| Part Number | T1204071109101 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Movement | Swiss Automatic |
| Band size | Mens Standard |
Original: $571.84
-70%$571.84
$171.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Dial Color: Green, Case Shape: Round, Dial Glass Material: Scratch Resistant Sapphire Crystal
- Band Color: Silver, Band Material: Stainless Steel
- Watch Movement Type: Swiss Automatic Powermatic 80, Watch Display Type: Analog
- Case Material: Stainless Steel, Stainless Steel Bezel
- Warranty type:Manufacturer; 2 Years International Warranty
Silver-tone stainless steel case and bracelet. Uni-directional rotating black ceramic bezel. Green gradient dial with luminous silver-tone hands and dot hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers. Date display above the 6 o'clock position. Scratch resistant sapphire crystal. Screw down crown. Transparent case back. Round case shape, case size: 43 mm, case thickness: 12.7 mm. Band width: 21 mm. Fold over clasp with a safety release. Water resistant at 300 meters / 1000 feet. Functions: date, hour, minute, second. Seastar Series. Dive watch style.
Specifications
| Band Colour | Silver |
|---|---|
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width | 21 Millimeters |
| Bezel Material | Stainless Steel |
| Brand | Tissot(ティソ) |
| Case Diameter | 43 Millimeters |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Thickness | 12.7 Millimeters |
| Clasp | Fold Over with Safety Release |
| Dial Colour | Green |
| Crystal Material | Sapphire Crystal |
| Display Type | Analog |
| Case Shape | Round |
| Item Weight | 140 g |
| Model Number | TISSOT T1204071109101 |
| Part Number | T1204071109101 |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Movement | Swiss Automatic |
| Band size | Mens Standard |