| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
|---|---|
| Model Name | Yamaha TW-E3B Black Earbuds |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Cable, Wireless Charging Case |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming,Sport,Music,Travel |
| Charging Time | 24 Hours |
| Recommended Uses For Product | Entertainment, Calling, Gaming, Outdoor, Recording, Exercising, Running |
| Compatible Devices | Laptops, Mobile Phones, Tablets, PC, Smart TVs, All Bluetooth Devices, iOS, Andriod |
| Control Type | Call Control, Touch Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 13 Grams |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Net Quantity | 1 Piece |
| Style | Modern |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Is Electric | No |
| Manufacturer | Yamaha Music, Yamaha Corporation’s address is 10-1, Nakazawa-Cho, Naka-ku, Hamamatsu-Shi, Shizuoka-Ken, 430-8650, Japan. |
| Model | TW-E3BBL |
| Model Year | 2021 |
| Product Dimensions | 2.8 x 2 x 3 cm; 13 g |
| Batteries | 3 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | TW-E3BBL |
| Special Features | Noise Isolation, Built-In Voice Assistant |
| Speakers Maximum Output Power | 10 Watts |
| Microphone format | Built-In |
| Wattage | 40 Watts |
| Power Source | Battery Powered |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | No |
| Cable feature | Without Cable |
| Form Factor | In ear |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Manufacturer | Yamaha Music |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 13 g |
Yamaha Audio TW-E3B in-Ear True Wireless Earphone, Bluetooth 5.0, aptX, Long Battery Life, IPX5, with Mic
Features-
- Compact and ergonomically shaped for superior fit and day long comfort, with a non slip coating for improved hold
- Up to 24 hours of battery life (6H + 18) with an enhanced charging case featuring easy read battery life indicators
- Bluetooth 5 with aptX for stable wireless connectivity and superior sound quality
- Easy controls for phone calls, music playback and Siri/Google Assistant activation
- Listening Care intelligent equalization for full range sound at lower listening volumes
- Yamaha True Sound: as the world leader in musical instruments and audio gear, Yamaha knows music experience exceptionally clear, dynamic and realistic sound


ALL-NEW DESIGN, ALL-DAY COMFORT
Our smallest earbuds: 25% smaller and ergonomically shaped for superior fit and day-long comfort, with a non-slip coating for improved hold. Get up to 24 hours of battery life – 6 hours per charge plus three recharges from the case.

SWEAT & WATER RESISTANT
With an IPX5 water-resistance rating, a little sweat or rain won’t harm these earbuds, making them perfect for exercise and life on the go.

FULL-RANGE SOUND AT LOWER VOLUME
Hear full-range sound at a lower listening volume using Yamaha-exclusive Listening Care technology. These earbuds also provide excellent noise isolation, allowing you to immerse yourself in your favorite music without cranking it up too loud.

Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Yamaha Audio TW-E3B in-Ear True Wireless Earphone, Bluetooth 5.0, aptX, Long Battery Life, IPX5, with Mic
Yamaha Audio TW-E3B in-Ear True Wireless Earphone, Bluetooth 5.0, aptX, Long Battery Life, IPX5, with Mic
Features-
- Compact and ergonomically shaped for superior fit and day long comfort, with a non slip coating for improved hold
- Up to 24 hours of battery life (6H + 18) with an enhanced charging case featuring easy read battery life indicators
- Bluetooth 5 with aptX for stable wireless connectivity and superior sound quality
- Easy controls for phone calls, music playback and Siri/Google Assistant activation
- Listening Care intelligent equalization for full range sound at lower listening volumes
- Yamaha True Sound: as the world leader in musical instruments and audio gear, Yamaha knows music experience exceptionally clear, dynamic and realistic sound


ALL-NEW DESIGN, ALL-DAY COMFORT
Our smallest earbuds: 25% smaller and ergonomically shaped for superior fit and day-long comfort, with a non-slip coating for improved hold. Get up to 24 hours of battery life – 6 hours per charge plus three recharges from the case.

SWEAT & WATER RESISTANT
With an IPX5 water-resistance rating, a little sweat or rain won’t harm these earbuds, making them perfect for exercise and life on the go.

FULL-RANGE SOUND AT LOWER VOLUME
Hear full-range sound at a lower listening volume using Yamaha-exclusive Listening Care technology. These earbuds also provide excellent noise isolation, allowing you to immerse yourself in your favorite music without cranking it up too loud.

Technical Details
Original: $36.45
-70%$36.45
$10.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Compact and ergonomically shaped for superior fit and day long comfort, with a non slip coating for improved hold
- Up to 24 hours of battery life (6H + 18) with an enhanced charging case featuring easy read battery life indicators
- Bluetooth 5 with aptX for stable wireless connectivity and superior sound quality
- Easy controls for phone calls, music playback and Siri/Google Assistant activation
- Listening Care intelligent equalization for full range sound at lower listening volumes
- Yamaha True Sound: as the world leader in musical instruments and audio gear, Yamaha knows music experience exceptionally clear, dynamic and realistic sound


ALL-NEW DESIGN, ALL-DAY COMFORT
Our smallest earbuds: 25% smaller and ergonomically shaped for superior fit and day-long comfort, with a non-slip coating for improved hold. Get up to 24 hours of battery life – 6 hours per charge plus three recharges from the case.

SWEAT & WATER RESISTANT
With an IPX5 water-resistance rating, a little sweat or rain won’t harm these earbuds, making them perfect for exercise and life on the go.

FULL-RANGE SOUND AT LOWER VOLUME
Hear full-range sound at a lower listening volume using Yamaha-exclusive Listening Care technology. These earbuds also provide excellent noise isolation, allowing you to immerse yourself in your favorite music without cranking it up too loud.
