| Headphones Jack | usb |
|---|---|
| Model Name | TW-ES5A True Wireless Earbuds |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Special Feature | Sweatproof, Fast Charging, Microphone Included |
| Included Components | Cable, Charging Station |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Silicone |
| Theme | Sports |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 11 Grams |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Control Method | App |
| Number of Items | 1 |
| Is Electric | Yes |
| Manufacturer | Yamaha Music, Yamaha Corporation’s address is 10-1, Nakazawa-Cho, Naka-ku, Hamamatsu-Shi, Shizuoka-Ken, 430-8650, Japan. |
| Model | ATWES5ABL |
| Model Year | 2022 |
| Product Dimensions | 2.5 x 1.9 x 3 cm; 11 g |
| Batteries | 3 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | ATWES5ABL |
| Hardware Platform | Smartphone |
| Special Features | Sweatproof, Fast Charging, Microphone Included |
| Microphone format | Built-In |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | No |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Cable feature | Without Cable |
| Form Factor | In ear |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Manufacturer | Yamaha Music |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 11 g |
Yamaha Audio TW-ES5A True Wireless Sports in Ear Earbuds | True Sound, Bluetooth, aptX Adaptive, Secure Fit, Waterproof IPX7,Built-in Microphones for Clear Voice Calls
Features-
- Unique earbud shape with silicone fins for a secure and comfortable fit
- IPX7 water and sweat resistant
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Crystal-clear calls with advanced mic design and Qualcomm cVc (Clear Voice Capture)
- Long-lasting: up to 34 hours of total battery life (9 h + 25 h)

SOUND THAT DRIVES YOU TO YOUR BEST PERFORMANCE

SNUG, SECURE FIT THAT DOESN’T DISTRACT YOUR PLAY
Compact in size with a unique shape and fins with optimum firmness, the newly designed secure fit holds your ears firmly but naturally—letting you maintain concentration without worrying about the earbuds coming loose.

IT’S OKAY TO GET WET, EVEN WITH SWEAT
When you’re pressing on and bringing your ‘A’ game, you can’t worry about your earbuds getting wet with sweat. The TW-ES5A features high-grade IPX7-level waterproofing, letting you work out as hard as you want. And if the earbuds get dirty, just wash them with water. They can take it and still give you exceptionally clear and bright sound. No sweat.

IMMERSED IN YOUR WORLD, YET AWARE OF THE OUTSIDE
The Ambient Sound mode lets you listen to music and still hear the sounds around you. When you go out or move around, you can fully immerse yourself in your own world with your favorite music, and still maintain connection with the outside world.
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Yamaha Audio TW-ES5A True Wireless Sports in Ear Earbuds | True Sound, Bluetooth, aptX Adaptive, Secure Fit, Waterproof IPX7,Built-in Microphones for Clear Voice Calls
Yamaha Audio TW-ES5A True Wireless Sports in Ear Earbuds | True Sound, Bluetooth, aptX Adaptive, Secure Fit, Waterproof IPX7,Built-in Microphones for Clear Voice Calls
Features-
- Unique earbud shape with silicone fins for a secure and comfortable fit
- IPX7 water and sweat resistant
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Crystal-clear calls with advanced mic design and Qualcomm cVc (Clear Voice Capture)
- Long-lasting: up to 34 hours of total battery life (9 h + 25 h)

SOUND THAT DRIVES YOU TO YOUR BEST PERFORMANCE

SNUG, SECURE FIT THAT DOESN’T DISTRACT YOUR PLAY
Compact in size with a unique shape and fins with optimum firmness, the newly designed secure fit holds your ears firmly but naturally—letting you maintain concentration without worrying about the earbuds coming loose.

IT’S OKAY TO GET WET, EVEN WITH SWEAT
When you’re pressing on and bringing your ‘A’ game, you can’t worry about your earbuds getting wet with sweat. The TW-ES5A features high-grade IPX7-level waterproofing, letting you work out as hard as you want. And if the earbuds get dirty, just wash them with water. They can take it and still give you exceptionally clear and bright sound. No sweat.

IMMERSED IN YOUR WORLD, YET AWARE OF THE OUTSIDE
The Ambient Sound mode lets you listen to music and still hear the sounds around you. When you go out or move around, you can fully immerse yourself in your own world with your favorite music, and still maintain connection with the outside world.
Technical Details
Original: $51.98
-70%$51.98
$15.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Unique earbud shape with silicone fins for a secure and comfortable fit
- IPX7 water and sweat resistant
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Crystal-clear calls with advanced mic design and Qualcomm cVc (Clear Voice Capture)
- Long-lasting: up to 34 hours of total battery life (9 h + 25 h)

SOUND THAT DRIVES YOU TO YOUR BEST PERFORMANCE

SNUG, SECURE FIT THAT DOESN’T DISTRACT YOUR PLAY
Compact in size with a unique shape and fins with optimum firmness, the newly designed secure fit holds your ears firmly but naturally—letting you maintain concentration without worrying about the earbuds coming loose.

IT’S OKAY TO GET WET, EVEN WITH SWEAT
When you’re pressing on and bringing your ‘A’ game, you can’t worry about your earbuds getting wet with sweat. The TW-ES5A features high-grade IPX7-level waterproofing, letting you work out as hard as you want. And if the earbuds get dirty, just wash them with water. They can take it and still give you exceptionally clear and bright sound. No sweat.

IMMERSED IN YOUR WORLD, YET AWARE OF THE OUTSIDE
The Ambient Sound mode lets you listen to music and still hear the sounds around you. When you go out or move around, you can fully immerse yourself in your own world with your favorite music, and still maintain connection with the outside world.