| Frequency Response | 20000 Hz |
|---|---|
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | EP-E70A Black |
| Connectivity Technology | Wireless, Bluetooth, SBC, AAC, Qualcomm® aptX™ Adaptive |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Special Feature | Listening Care, Listening Optimizer, Light Weight |
| Included Components | Cable |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | GAMING,MUSIC, |
| Control Type | Noise Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 62 Grams |
| Net Quantity | 1 Piece |
| Style | In-ear |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Yamaha Corporation Japan, Yamaha Corporation Japan 10-1, Nakazawacho, Naka-ku, Hamamatsu, Shizuoka Japan |
| Model | EP-E70A |
| Model Year | 2020 |
| Product Dimensions | 22.6 x 22.6 x 6.4 cm; 62 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | EP-E70A |
| Special Features | Listening Care, Listening Optimizer, Light Weight |
| Microphone format | in Ear |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Cable feature | Without Cable |
| Form Factor | In ear |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Manufacturer | Yamaha Corporation Japan |
| Item Weight | 62 g |
Yamaha Ep-E70A Bluetooth Wireless in Ear Earphones with Mic Advance Noise Cancelling, Ambient Sound Mode, Listening Optimizer, Light Weight (Black)
Features-
- Listening Optimizer: optimizes the sound in real time, adapting to you and your environment
- Advanced ANC: Cut the noise, not the music with this Yamaha-exclusive Active Noise-Cancelling technology that leaves your music pure and untouched
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels
- Ultra-long battery life: up to 18 hours per charge

OPTIMIZED FOR MY EXPERIENCE
Internal microphones constantly measure your ear canal and listening condition, ensuring pure reference sound for the ultimate listening outcome.

CUT THE NOISE, NOT MY MUSIC
Yamaha's unique noise cancellation technology never interferes with the sound source, eliminating only the noise and expressing the purist sound signal.

GET CLOSER, NOT LOUDER
Listening Care intelligently optimizes audio frequencies to assist your long-term listening health.

ATTENTIVE TO YOUR SURROUNDINGS
Ensure you do not miss any important external sounds with adjustable controls to personalize your total listening experience.
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Yamaha Ep-E70A Bluetooth Wireless in Ear Earphones with Mic Advance Noise Cancelling, Ambient Sound Mode, Listening Optimizer, Light Weight (Black)
Yamaha Ep-E70A Bluetooth Wireless in Ear Earphones with Mic Advance Noise Cancelling, Ambient Sound Mode, Listening Optimizer, Light Weight (Black)
Features-
- Listening Optimizer: optimizes the sound in real time, adapting to you and your environment
- Advanced ANC: Cut the noise, not the music with this Yamaha-exclusive Active Noise-Cancelling technology that leaves your music pure and untouched
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels
- Ultra-long battery life: up to 18 hours per charge

OPTIMIZED FOR MY EXPERIENCE
Internal microphones constantly measure your ear canal and listening condition, ensuring pure reference sound for the ultimate listening outcome.

CUT THE NOISE, NOT MY MUSIC
Yamaha's unique noise cancellation technology never interferes with the sound source, eliminating only the noise and expressing the purist sound signal.

GET CLOSER, NOT LOUDER
Listening Care intelligently optimizes audio frequencies to assist your long-term listening health.

ATTENTIVE TO YOUR SURROUNDINGS
Ensure you do not miss any important external sounds with adjustable controls to personalize your total listening experience.
Technical Details
Original: $83.22
-70%$83.22
$24.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Listening Optimizer: optimizes the sound in real time, adapting to you and your environment
- Advanced ANC: Cut the noise, not the music with this Yamaha-exclusive Active Noise-Cancelling technology that leaves your music pure and untouched
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels
- Ultra-long battery life: up to 18 hours per charge

OPTIMIZED FOR MY EXPERIENCE
Internal microphones constantly measure your ear canal and listening condition, ensuring pure reference sound for the ultimate listening outcome.

CUT THE NOISE, NOT MY MUSIC
Yamaha's unique noise cancellation technology never interferes with the sound source, eliminating only the noise and expressing the purist sound signal.

GET CLOSER, NOT LOUDER
Listening Care intelligently optimizes audio frequencies to assist your long-term listening health.

ATTENTIVE TO YOUR SURROUNDINGS
Ensure you do not miss any important external sounds with adjustable controls to personalize your total listening experience.
Technical Details