| Frequency Response | 20000 Hz |
|---|---|
| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
| Model Name | YH-E500A Black |
| Connectivity Technology | wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Cable, Protective Case |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Rubber |
| Specific Uses For Product | GAMING, MUSIC,SPORT, |
| Theme | music |
| Control Type | Noise Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 200 Grams |
| Net Quantity | 1 Piece |
| Style | On ear |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Yamaha Corporation Japan, Yamaha Corporation Japan 10-1, Nakazawacho, Naka-ku, Hamamatsu, Shizuoka Japan |
| Model | YH-E500A Black |
| Model Year | 2022 |
| Product Dimensions | 20.4 x 26.7 x 7.8 cm; 200 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | YH-E500A Black |
| Hardware Platform | Smartphone |
| Special Features | Noise Cancellation, Built-In Voice Assistant, Volume Control, Microphone Included |
| Microphone format | with microphone |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Cable feature | Without Cable |
| Form Factor | Over Ear |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Manufacturer | Yamaha Corporation Japan |
| Item Weight | 200 g |
Yamaha YH-E500A Wireless Bluetooth On Ear Headphone with mic, Noise canceling, Ambient Sound, Listening Care (Black),YH-E500A Black
Features-
- Active Noise-Cancelling: escape from the noise and immerse yourself in music
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels
- Bluetooth 5 with aptX-HD: stable wireless connectivity and premium streaming quality; All day long: up to 38 hours of battery life with ANC on
GET CLOSER, NOT LOUDER
Listening Care intelligently optimizes audio frequencies to assist your long-term listening health. YPAO Volume has now been custom-tuned for Yamaha’s headphones and earphones, including proprietary tuning parameters that go beyond EQ adjustment. Adjustments are made, adaptive to the volume level, for fine-tuning and balance even in low volume settings, eliminating the need to turn the music louder to hear all high and low frequencies.
ATTENTIVE TO YOUR SURROUNDINGS
Ensure you do not miss any important external sounds with adjustable controls to personalize your total listening experience. Yamaha’s Ambient Sound function uses the built-in microphone to capture these external sounds, presenting them in the background while listening to your chosen audio, keeping you fully aware of your surroundings. AMBIENT SOUND:
LESS NOISE MORE IMMERSIVE -
ACTIVE NOISE CANCELLING: Yamaha’s Active Noise Cancelling technology captures external sounds via the built-in microphone and a signal with electrically opposite phase to the sound is added to cancel this noise, providing a more pure listening experience.
Bluetooth 5.0
Bluetooth 5 with aptX-HD: stable wireless connectivity and premium streaming quality.
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Yamaha YH-E500A Wireless Bluetooth On Ear Headphone with mic, Noise canceling, Ambient Sound, Listening Care (Black),YH-E500A Black
Yamaha YH-E500A Wireless Bluetooth On Ear Headphone with mic, Noise canceling, Ambient Sound, Listening Care (Black),YH-E500A Black
Features-
- Active Noise-Cancelling: escape from the noise and immerse yourself in music
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels
- Bluetooth 5 with aptX-HD: stable wireless connectivity and premium streaming quality; All day long: up to 38 hours of battery life with ANC on
GET CLOSER, NOT LOUDER
Listening Care intelligently optimizes audio frequencies to assist your long-term listening health. YPAO Volume has now been custom-tuned for Yamaha’s headphones and earphones, including proprietary tuning parameters that go beyond EQ adjustment. Adjustments are made, adaptive to the volume level, for fine-tuning and balance even in low volume settings, eliminating the need to turn the music louder to hear all high and low frequencies.
ATTENTIVE TO YOUR SURROUNDINGS
Ensure you do not miss any important external sounds with adjustable controls to personalize your total listening experience. Yamaha’s Ambient Sound function uses the built-in microphone to capture these external sounds, presenting them in the background while listening to your chosen audio, keeping you fully aware of your surroundings. AMBIENT SOUND:
LESS NOISE MORE IMMERSIVE -
ACTIVE NOISE CANCELLING: Yamaha’s Active Noise Cancelling technology captures external sounds via the built-in microphone and a signal with electrically opposite phase to the sound is added to cancel this noise, providing a more pure listening experience.
Bluetooth 5.0
Bluetooth 5 with aptX-HD: stable wireless connectivity and premium streaming quality.
Technical Details
Original: $83.22
-70%$83.22
$24.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Active Noise-Cancelling: escape from the noise and immerse yourself in music
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels
- Bluetooth 5 with aptX-HD: stable wireless connectivity and premium streaming quality; All day long: up to 38 hours of battery life with ANC on
GET CLOSER, NOT LOUDER
Listening Care intelligently optimizes audio frequencies to assist your long-term listening health. YPAO Volume has now been custom-tuned for Yamaha’s headphones and earphones, including proprietary tuning parameters that go beyond EQ adjustment. Adjustments are made, adaptive to the volume level, for fine-tuning and balance even in low volume settings, eliminating the need to turn the music louder to hear all high and low frequencies.
ATTENTIVE TO YOUR SURROUNDINGS
Ensure you do not miss any important external sounds with adjustable controls to personalize your total listening experience. Yamaha’s Ambient Sound function uses the built-in microphone to capture these external sounds, presenting them in the background while listening to your chosen audio, keeping you fully aware of your surroundings. AMBIENT SOUND:
LESS NOISE MORE IMMERSIVE -
ACTIVE NOISE CANCELLING: Yamaha’s Active Noise Cancelling technology captures external sounds via the built-in microphone and a signal with electrically opposite phase to the sound is added to cancel this noise, providing a more pure listening experience.
Bluetooth 5.0
Bluetooth 5 with aptX-HD: stable wireless connectivity and premium streaming quality.