| Headphones Jack | 3.5 mm Jack |
|---|---|
| Model Name | Yamaha YH-L700 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Special Feature | 3D Surround Noise canceling |
| Included Components | Cable, Protective Case |
| Age Range (Description) | Adult |
| Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | gaming, music,sport, travel |
| Compatible Devices | smartphone, pc |
| Theme | Movie |
| Control Type | Noise Control |
| Cable Feature | Without Cable |
| Item Weight | 330 Grams |
| Net Quantity | 1 Piece |
| Style | Over Ear |
| Control Method | Touch |
| Number of Items | 1 |
| Is Electric | Yes |
| Manufacturer | Yamaha, Yamaha Corporation Japan |
| Model | YHL700A |
| Model Year | 2021 |
| Product Dimensions | 13.6 x 10.7 x 20 cm; 330 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Item model number | YHL700A |
| Hardware Platform | Smartphone |
| Special Features | 3D Surround Noise canceling |
| Microphone format | with microphone |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Cable feature | Without Cable |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Manufacturer | Yamaha |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 330 g |
Yamaha YH-L700A 3D Sound Field, Bluetooth Wireless Over Ear Headphone, Advance Noise Canceling, Ambient Sound, Listening Optimizer, Black, with mic (YH-L700A Black)
Features-
- Yamaha Headphone 3D Sound Field with head tracking: experience movies and videos on your mobile device with cinema-like sound that immerses you in the action, at home or on the go
- Listening Optimizer: optimizes the sound in real time, adapting to you and your environment
- Advanced ANC: cut the noise, not the music with this Yamaha-exclusive Active Noise-Cancelling technology that leaves your music pure and untouched
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels


Yamaha YH-L700 Wireless Headphone
HEADPHONES THAT ADAPT TO YOU AND YOUR ENVIRONMENT
With our unique and proprietary technology, we’ve created the only headphones and earphones that truly adapt to you and your environment.
3D Sound Field
3D Sound Field with head tracking: experience movies and videos on your mobile device with a cinema-like sound that immerses you in the action, at home or on the go
Bluetooth 5 with aptX
Stable wireless connectivity and premium streaming quality.

EXPERIENCE TRUE SOUND
Be transported to the front row of your favorite music performance or become immersed in the latest movie. The L700 draws on unrivalled experience in acoustic and electric sound technologies to deliver brilliant performances – no matter the type of content.

SIGNATURE 3D SOUND IMMERSION
A complete immersive sound space optimized for the ultimate multi-dimensional listening adventure.

CUT THE NOISE, NOT MY MUSIC
Yamaha's unique noise cancellation technology never interferes with the sound source, eliminating only the noise and expressing the purist sound signal.

OPTIMIZED FOR MY EXPERIENCE
Internal microphones constantly measure your ear canal and listening condition, ensuring pure reference sound for the ultimate listening outcome.
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Yamaha YH-L700A 3D Sound Field, Bluetooth Wireless Over Ear Headphone, Advance Noise Canceling, Ambient Sound, Listening Optimizer, Black, with mic (YH-L700A Black)
Yamaha YH-L700A 3D Sound Field, Bluetooth Wireless Over Ear Headphone, Advance Noise Canceling, Ambient Sound, Listening Optimizer, Black, with mic (YH-L700A Black)
Features-
- Yamaha Headphone 3D Sound Field with head tracking: experience movies and videos on your mobile device with cinema-like sound that immerses you in the action, at home or on the go
- Listening Optimizer: optimizes the sound in real time, adapting to you and your environment
- Advanced ANC: cut the noise, not the music with this Yamaha-exclusive Active Noise-Cancelling technology that leaves your music pure and untouched
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels


Yamaha YH-L700 Wireless Headphone
HEADPHONES THAT ADAPT TO YOU AND YOUR ENVIRONMENT
With our unique and proprietary technology, we’ve created the only headphones and earphones that truly adapt to you and your environment.
3D Sound Field
3D Sound Field with head tracking: experience movies and videos on your mobile device with a cinema-like sound that immerses you in the action, at home or on the go
Bluetooth 5 with aptX
Stable wireless connectivity and premium streaming quality.

EXPERIENCE TRUE SOUND
Be transported to the front row of your favorite music performance or become immersed in the latest movie. The L700 draws on unrivalled experience in acoustic and electric sound technologies to deliver brilliant performances – no matter the type of content.

SIGNATURE 3D SOUND IMMERSION
A complete immersive sound space optimized for the ultimate multi-dimensional listening adventure.

CUT THE NOISE, NOT MY MUSIC
Yamaha's unique noise cancellation technology never interferes with the sound source, eliminating only the noise and expressing the purist sound signal.

OPTIMIZED FOR MY EXPERIENCE
Internal microphones constantly measure your ear canal and listening condition, ensuring pure reference sound for the ultimate listening outcome.
Technical Details
Original: $176.03
-70%$176.03
$52.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Yamaha Headphone 3D Sound Field with head tracking: experience movies and videos on your mobile device with cinema-like sound that immerses you in the action, at home or on the go
- Listening Optimizer: optimizes the sound in real time, adapting to you and your environment
- Advanced ANC: cut the noise, not the music with this Yamaha-exclusive Active Noise-Cancelling technology that leaves your music pure and untouched
- Ambient Sound: choose when you need to be aware of your surroundings
- Listening Care: intelligent equalization for full-range sound at lower listening volumes, including dynamic monitoring of content and background noise levels


Yamaha YH-L700 Wireless Headphone
HEADPHONES THAT ADAPT TO YOU AND YOUR ENVIRONMENT
With our unique and proprietary technology, we’ve created the only headphones and earphones that truly adapt to you and your environment.
3D Sound Field
3D Sound Field with head tracking: experience movies and videos on your mobile device with a cinema-like sound that immerses you in the action, at home or on the go
Bluetooth 5 with aptX
Stable wireless connectivity and premium streaming quality.

EXPERIENCE TRUE SOUND
Be transported to the front row of your favorite music performance or become immersed in the latest movie. The L700 draws on unrivalled experience in acoustic and electric sound technologies to deliver brilliant performances – no matter the type of content.

SIGNATURE 3D SOUND IMMERSION
A complete immersive sound space optimized for the ultimate multi-dimensional listening adventure.

CUT THE NOISE, NOT MY MUSIC
Yamaha's unique noise cancellation technology never interferes with the sound source, eliminating only the noise and expressing the purist sound signal.

OPTIMIZED FOR MY EXPERIENCE
Internal microphones constantly measure your ear canal and listening condition, ensuring pure reference sound for the ultimate listening outcome.