| Brand | ZEBRONICS |
|---|---|
| Manufacturer | Zebronics India Private Limited, 13,7 ,Smith Road, Royapettah CHENNAI-600002 |
| Model | ZEB-PIXAPLAY 18 |
| Model Name | ZEB-PIXAPLAY 18 |
| Product Dimensions | 18.6 x 32.5 x 20.5 cm; 1.8 kg |
| Item model number | ZEB-PIXAPLAY 18 |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, HDMI |
| Special Features | Miracast & iOS Screen mirroring, Dolby Audio decoding, Android based & App download support, 30,000h lifelong LED lamp, Quad core processor, Smart Android, Dual band Wi-Fi 2.4GHz & 5GHz |
| Mounting Hardware | Power Cord - 1 Unit, HDMI Cable - 1 Unit, QR Code Guide - 1 Unit, Cotton Swab - 5 Units, Projector - 1 Unit, Remote Control - 1 Unit, Fabric Cloth - 1 Unit |
| Number of items | 1 |
| Display Technology | LED |
| Display Type | LED |
| Image brightness | 3800 |
| Image contrast ratio | 0.6729166667 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Connector Type | Bluetooth, Wi-Fi, USB, HDMI, 3.5mm Jack |
| Form Factor | Portable |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Manufacturer | Zebronics India Private Limited |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 800 g |
ZEBRONICS PIXAPLAY 18, Smart Vertical Projector, 3800 Lumens, 4K Support, Dolby Audio, 200 inch Screen Size, HDMI, USB, WiFi, Supports Bluetooth, 1080p Native, Electronic Focus, APP Support, Miracast
Features-
- [Android based & App download support] powered by Quad core processor. Watch OTT, movies, series etc for long hours with
- [1080p native, 3800 Lumen, 1000:1 contrast, Upto 508cm screen size] High brightness, Clear Full HD output, Natural colors & Big screen size support.
- [Dolby Audio decoding] Powerful speaker combination for the best audio experience. Also supports AUX 3.5mm audio output to connect speakers.
- [Dual band Wi-Fi 2.4GHz & 5GHz] for smooth and fast internet connection.
- Miracast & iOS Screen mirroring to [Wirelessly project] your smartphone / tablet / Laptop screen.
- HDMI input, USB Pendrive input, Bluetooth v5.1 support for multi-connectivity.
- [Electronic focus with Remote control] to sit back relax and control from a distance while you binge watch movies & series.

Opt for the ZEB-PixaPlay 18 projector which redefines your home cinema experience with its smart projection and powerful processor ideal for consumers who enjoy big-screen entertainment. The in-built app support by the projector makes it easier to watch movies, stream shows, live sports, and even games

Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
ZEBRONICS PIXAPLAY 18, Smart Vertical Projector, 3800 Lumens, 4K Support, Dolby Audio, 200 inch Screen Size, HDMI, USB, WiFi, Supports Bluetooth, 1080p Native, Electronic Focus, APP Support, Miracast
ZEBRONICS PIXAPLAY 18, Smart Vertical Projector, 3800 Lumens, 4K Support, Dolby Audio, 200 inch Screen Size, HDMI, USB, WiFi, Supports Bluetooth, 1080p Native, Electronic Focus, APP Support, Miracast
Features-
- [Android based & App download support] powered by Quad core processor. Watch OTT, movies, series etc for long hours with
- [1080p native, 3800 Lumen, 1000:1 contrast, Upto 508cm screen size] High brightness, Clear Full HD output, Natural colors & Big screen size support.
- [Dolby Audio decoding] Powerful speaker combination for the best audio experience. Also supports AUX 3.5mm audio output to connect speakers.
- [Dual band Wi-Fi 2.4GHz & 5GHz] for smooth and fast internet connection.
- Miracast & iOS Screen mirroring to [Wirelessly project] your smartphone / tablet / Laptop screen.
- HDMI input, USB Pendrive input, Bluetooth v5.1 support for multi-connectivity.
- [Electronic focus with Remote control] to sit back relax and control from a distance while you binge watch movies & series.

Opt for the ZEB-PixaPlay 18 projector which redefines your home cinema experience with its smart projection and powerful processor ideal for consumers who enjoy big-screen entertainment. The in-built app support by the projector makes it easier to watch movies, stream shows, live sports, and even games

Technical Details
Original: $93.73
-70%$93.73
$28.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- [Android based & App download support] powered by Quad core processor. Watch OTT, movies, series etc for long hours with
- [1080p native, 3800 Lumen, 1000:1 contrast, Upto 508cm screen size] High brightness, Clear Full HD output, Natural colors & Big screen size support.
- [Dolby Audio decoding] Powerful speaker combination for the best audio experience. Also supports AUX 3.5mm audio output to connect speakers.
- [Dual band Wi-Fi 2.4GHz & 5GHz] for smooth and fast internet connection.
- Miracast & iOS Screen mirroring to [Wirelessly project] your smartphone / tablet / Laptop screen.
- HDMI input, USB Pendrive input, Bluetooth v5.1 support for multi-connectivity.
- [Electronic focus with Remote control] to sit back relax and control from a distance while you binge watch movies & series.

Opt for the ZEB-PixaPlay 18 projector which redefines your home cinema experience with its smart projection and powerful processor ideal for consumers who enjoy big-screen entertainment. The in-built app support by the projector makes it easier to watch movies, stream shows, live sports, and even games









