| Mounting Type | Wall Mount |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Colour | White |
| Number of Items | 5 |
| Included Components | Camera, power adapter, charging cable, wall mounting kit, user manual |
| Number of Channels | 2 |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Form Factor | Dome |
| Effective Video Resolution | 2 |
| Viewing Angle | 360 Degrees |
| Installation Type | Screw In |
| Night Vision Range | 10 Metres |
| Frame Rate | 20 fps |
| Material | Plastic |
| Voltage | 5 Volts |
| Wattage | 5 Watts |
| Item dimensions L x W x H | 7.5 x 7.5 x 10.8 Centimeters |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Batteries Required? | No |
| Item Weight | 254 Grams |
| Shape | Dome |
| Focus Type | Manual Focus |
| Field Of View | 360 Degrees |
| Low light technology | Yes |
| Zoom Type | Digital Zoom |
| Alert Type | Audio and Motion |
| Room Type | Bedroom, Living Room, Dining Room, Kitchen, Kids, Nursery, Bathroom, Home Office |
| Light Source Type | Infrared |
| Video Capture Format | H.265 |
| Specific Uses For Product | Surveillance |
| Net Quantity | 5 count |
| Photo Sensor Technology | CMOS |
| International Protection Rating | IP54 |
| Control Method | Voice |
| Manufacturer | Mi, Anhui sharetonic data technology co. ltd. Anhui province, china |
| Model | BHR5003IN |
| Model Year | 2022 |
| Product Dimensions | 7.5 x 7.5 x 10.8 cm; 254 g |
| Item model number | BHR5003IN |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Operating System | iOS, Android |
| Resolution | 1080p |
| Special Features | Portable, Night Vision, Barking Detection, Cry Detection, Motion Sensor |
| Batteries Included | No |
| Manufacturer | Mi |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 254 g |
Xiaomi Mi Wireless Home Security Camera 2i | Full HD Picture | 360 View | 2MP CCTV | AI Powered Motion Detection | Enhanced Night Vision| Talk Back Feature (2 Way Calling), 1080p, White
Features-
- 2MP (1920*1080P) Full HD RESOLUTION - Crisp and clear Video recording, to ensure clarity in live video and playback. Now, works with Alexa & Ok Google so you can go hands-free and enjoy the safety of a smart home
- TWO-WAY voice calls in real time, so you can "visit home" whenever you like. Supports two-way real-time voice calling that feels like a face-to-face conversation, so you can chat intimately with your loved ones no matter where you are.
- Advanced Night Vision 2MP CCTV camera for home —— Provides a visual distance of up to 33 ft
- Motion Detection and Notifications —— Notifies you when the camera detects movement
- Xiaomi Camera Viewer app —— Monitor live feed on laptop/desktop/TV at once for upto 9 cameras
- 360° pan-tilt-zoom panoramic view for all-round monitoring with no blind spots. Features a dual-axis pan-tilt-zoom motor, with a 360° horizontal viewing angle
- AI BASED MOTION & SOUND DETECTION —— The AI human detection effectively filters false alarms. With a combination of deep-learning applications, as well as algorithm and network optimization, AI effectively filters false alarms for improved accuracy.
Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Xiaomi Mi Wireless Home Security Camera 2i | Full HD Picture | 360 View | 2MP CCTV | AI Powered Motion Detection | Enhanced Night Vision| Talk Back Feature (2 Way Calling), 1080p, White
Xiaomi Mi Wireless Home Security Camera 2i | Full HD Picture | 360 View | 2MP CCTV | AI Powered Motion Detection | Enhanced Night Vision| Talk Back Feature (2 Way Calling), 1080p, White
Features-
- 2MP (1920*1080P) Full HD RESOLUTION - Crisp and clear Video recording, to ensure clarity in live video and playback. Now, works with Alexa & Ok Google so you can go hands-free and enjoy the safety of a smart home
- TWO-WAY voice calls in real time, so you can "visit home" whenever you like. Supports two-way real-time voice calling that feels like a face-to-face conversation, so you can chat intimately with your loved ones no matter where you are.
- Advanced Night Vision 2MP CCTV camera for home —— Provides a visual distance of up to 33 ft
- Motion Detection and Notifications —— Notifies you when the camera detects movement
- Xiaomi Camera Viewer app —— Monitor live feed on laptop/desktop/TV at once for upto 9 cameras
- 360° pan-tilt-zoom panoramic view for all-round monitoring with no blind spots. Features a dual-axis pan-tilt-zoom motor, with a 360° horizontal viewing angle
- AI BASED MOTION & SOUND DETECTION —— The AI human detection effectively filters false alarms. With a combination of deep-learning applications, as well as algorithm and network optimization, AI effectively filters false alarms for improved accuracy.
Technical Details
Original: $31.24
-70%$31.24
$9.37Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- 2MP (1920*1080P) Full HD RESOLUTION - Crisp and clear Video recording, to ensure clarity in live video and playback. Now, works with Alexa & Ok Google so you can go hands-free and enjoy the safety of a smart home
- TWO-WAY voice calls in real time, so you can "visit home" whenever you like. Supports two-way real-time voice calling that feels like a face-to-face conversation, so you can chat intimately with your loved ones no matter where you are.
- Advanced Night Vision 2MP CCTV camera for home —— Provides a visual distance of up to 33 ft
- Motion Detection and Notifications —— Notifies you when the camera detects movement
- Xiaomi Camera Viewer app —— Monitor live feed on laptop/desktop/TV at once for upto 9 cameras
- 360° pan-tilt-zoom panoramic view for all-round monitoring with no blind spots. Features a dual-axis pan-tilt-zoom motor, with a 360° horizontal viewing angle
- AI BASED MOTION & SOUND DETECTION —— The AI human detection effectively filters false alarms. With a combination of deep-learning applications, as well as algorithm and network optimization, AI effectively filters false alarms for improved accuracy.