| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Manufacturer | Xiaomi, Xi'an BYD Electronic Co., Ltd., NO.2, BYD ROAD, NEW INDUSTRIAL PARK, HIGH-TECH ZONE, XI'AN CITY, SHANXI PROVINCE, P.R. CHINA,710119 |
| Model Name | Xiaomi Pad 6 |
| Model Year | 2023 |
| Package Dimensions | 27.8 x 18.9 x 4.9 cm; 1.07 Kilograms |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| RAM Size | 6 GB/8 GB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB/256 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| Flash Memory Installed Size | 128 GB/256 GB |
| Ram Memory Installed Size | 6 GB/8 GB |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Operating System | Android |
| Processor Brand | Qualcomm |
| Hardware Interface | USB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Special Features | Fast Charging |
| Mounting Hardware | Tablet, Adapter, USB C type Cable, Quick start Guide & Warranty card |
| Number of items | 1 |
| Standing screen display size | 11 Inches |
| Display Type | LCD |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 pixel |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Capacity | 8840 |
| Battery cell composition | Lithium Ion |
| Cellular technology | Wi Fi |
| Total USB ports | 1 |
| Connector Type | Wi-Fi |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1 kg 70 g |
Xiaomi Pad 6 | Qualcomm Snapdragon 870 | 144Hz Refresh Rate | 2.8K+ Display (11-inch)
Features-
- Snapdragon 870 Octa-Core Processor | Adreno 650 | Qualcomm AI engine | LPDDR5 RAM | UFS 3.1 | Up to 8GB RAM
- 144Hz 7-Stage Refresh Rate | 27.9cm(11) Display | 2.8K Resolution | 1 Billion Colors | 2880*1800 High Resolution
- Quad Speakers with Dolby Atmos | Long Lasting 8840mAh Battery | Android 13 | MIUI 14 with Android & Security Updates
- 8MP Front Camera with Focus Frame | 13MP Rear Camera | Metal Unibody Design





Technical Details
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Xiaomi Pad 6 | Qualcomm Snapdragon 870 | 144Hz Refresh Rate | 2.8K+ Display (11-inch)
Xiaomi Pad 6 | Qualcomm Snapdragon 870 | 144Hz Refresh Rate | 2.8K+ Display (11-inch)
Features-
- Snapdragon 870 Octa-Core Processor | Adreno 650 | Qualcomm AI engine | LPDDR5 RAM | UFS 3.1 | Up to 8GB RAM
- 144Hz 7-Stage Refresh Rate | 27.9cm(11) Display | 2.8K Resolution | 1 Billion Colors | 2880*1800 High Resolution
- Quad Speakers with Dolby Atmos | Long Lasting 8840mAh Battery | Android 13 | MIUI 14 with Android & Security Updates
- 8MP Front Camera with Focus Frame | 13MP Rear Camera | Metal Unibody Design





Technical Details
Original: $187.38
-70%$187.38
$56.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- Snapdragon 870 Octa-Core Processor | Adreno 650 | Qualcomm AI engine | LPDDR5 RAM | UFS 3.1 | Up to 8GB RAM
- 144Hz 7-Stage Refresh Rate | 27.9cm(11) Display | 2.8K Resolution | 1 Billion Colors | 2880*1800 High Resolution
- Quad Speakers with Dolby Atmos | Long Lasting 8840mAh Battery | Android 13 | MIUI 14 with Android & Security Updates
- 8MP Front Camera with Focus Frame | 13MP Rear Camera | Metal Unibody Design





Technical Details