| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Manufacturer | Xiaomi, Shenzhen Xinwei lntelligent Technology Company Limited. Guangmin Branch, Room 301, 401, 501, 701, 801, 901, Building A. Sunwoda Guangming R&D Base, No. 1028 Keyu Road, Tangia Community, Fenghuang Street, Guangming District, 518000 Shenzhen City, Guangdong Province PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA |
| Item Height | 8.8 Millimeters |
| Item Width | 8.4 Millimeters |
| Product Dimensions | 16 x 0.84 x 0.88 cm; 19.1 g |
| Batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| Item model number | 1 |
| Average Battery Standby Life (in hours) | 700 Minutes |
| Are Batteries Included | Yes |
| Number of Lithium Ion Cells | 1 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 19.1 g |
Xiaomi Focus Pen for Xiaomi Pad 7 | Pressure Sensitivity | Ultra Low Latency | 0g Activation Force
Features-
- 8132 Pressure Sensitivity Levels
- Multi-functional Spotlight button - Pointer, highlighter and Remote Shutter
- 40 mins of Usage in 1 Min Charge
- 11 Hours 40 mins of Battery Life
- Ultra Low Latency
Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Xiaomi Focus Pen for Xiaomi Pad 7 | Pressure Sensitivity | Ultra Low Latency | 0g Activation Force
Xiaomi Focus Pen for Xiaomi Pad 7 | Pressure Sensitivity | Ultra Low Latency | 0g Activation Force
Features-
- 8132 Pressure Sensitivity Levels
- Multi-functional Spotlight button - Pointer, highlighter and Remote Shutter
- 40 mins of Usage in 1 Min Charge
- 11 Hours 40 mins of Battery Life
- Ultra Low Latency
Specifications
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Features-
- 8132 Pressure Sensitivity Levels
- Multi-functional Spotlight button - Pointer, highlighter and Remote Shutter
- 40 mins of Usage in 1 Min Charge
- 11 Hours 40 mins of Battery Life
- Ultra Low Latency